22 maja, 2024

O tym, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna możemy przeczytać i usłyszeć w wielu miejscach. Hasła typu: sport to zdrowie, nie są w żaden sposób przesadzone. Brak ruchu i przebywania na świeżym powietrzu może prowadzić w konsekwencji do powstania różnych chorób, których zniwelowanie nie jest łatwe. Jedną z nich może być zapalenie żył głębokich.

Tego typu przypadłość pojawia się przede wszystkim dlatego, że dochodzi do zastoju krwi w żyłach. Sprzyja temu właśnie brak ruchu, czy zbyt długie przebywanie w jednej pozycji. W wyniku nieprawidłowego działania ścian żylnych tworzy się zakrzep, który przeszkadza w prawidłowym obiegu krwi w organizmie. W jaki sposób takie zapalenie żył objawia się? Przede wszystkim jest to silny ból w nogach podczas chodzenia, czy wówczas, gdy jesteśmy w bezruchu. Dodatkowo mogą pojawić się zaczerwienienia lub zasinienia, w miejscu gdzie występuje zator. W bardzo zaawansowanym stadium choroby występuje także gorączka i przyspieszone bicie serca.

Jeśli chodzi o zapalenie żył leczenie odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Często osoby po zakończeniu terapii muszą przyjmować leki już do końca życia, jeśli nie chcą, aby choroba ponownie się pojawiła. Zazwyczaj występuje ona u osób posiadających do tego genetyczne predyspozycje. Warto przeciwdziałać chorobie poprzez zmianę stylu życia i aktywny ruch. Pomaga również noszenie odpowiednich pończoch czy opasek uciskowych. Korzystnie jest również stosować odpowiednią dietę, która może usprawnić funkcjonowanie układu krążenia.

  Jak znaleźć atrakcyjne noclegi nad Odrą?