10 lipca, 2024

W konstrukcjach ceramiki łazienkowej na przestrzeni lat wiele się zmieniło. Zmiany przeszły również brodziki, których wzornictwo uległo w ostatnich latach drastycznej ewolucji. Nazywana również brodzikiem lub brodzikiem prysznicowym, baza ma pełnić funkcję bariery pomiędzy prysznicem a resztą podłogi łazienki. Niegdyś ściśle użytkowe, prysznice zmieniły się wraz z resztą aranżacji łazienki. Od różnych rozwiązań funkcjonalnych po zmiany estetyczne, oto kilka sposobów, w jaki zostały zmodernizowane.

Zmiany głównie objęły wzornictwo i materiał – ewolucja brodzików obejmuje różne materiały, z których są wykonane. Akryl i włókno szklane to jedne z najtańszych opcji. Łatwe w montażu, pozostają popularne w tradycyjnych warunkach domowych. Jednak w miarę jak nowoczesny projekt łazienki coraz bardziej koncentruje się na dostarczaniu luksusowych, przypominających spa doświadczeń, coraz większą popularnością cieszą się bazy prysznicowe z płytek lub kamienia. Kafelkowanie dna prysznicowego zapewnia bezproblemowy wygląd z pozostałą częścią łazienki – to pożądana cecha we współczesnych łazienkach.

Zmiana wanny na prysznice

Wymiana wanny z wanną na prysznic – Być może najbardziej zauważalny sposób wymiany brodzików może być kredą aż do malejącej popularności tradycyjnego zestawu prysznicowego. Niegdyś deweloperzy ostrzegali właścicieli domów, że mogą stracić wartość nieruchomości bez co najmniej jednej wanny w domu, dziś jednak na rynku dominują wolnostojące prysznice oszczędzające miejsce. Coraz więcej osób zamienia swoje wanny na prysznice zamknięte, choć wielu z nich nadal pragnie mieć w domu wannę, która zapewni im dodatkowy komfort i wypoczynek. Nowością są równie wodoszczelne wanny prysznicowe (zwane również membranami) były tradycyjnie wykładzinami gumowymi lub miedzianymi, które chroniły podłoże przed nadmiernym nasyceniem. Wcześniej zakładano, że płytki i fugi są wodoodporne z założenia, ale okazuje się, że ten rodzaj konstrukcji rzeczywiście wymaga membrany hydroizolacyjnej.

Dzisiejsze typy hydroizolacji to membrany z blachy, membrany w płynie i natryski piankowe. Zmianie uległa też wysokość samego brodzika. Tendencja pokazuje nam, że im niższy brodzik, tym lepiej. Zmiana rozpoczęła się w krajach europejskich, gdzie znacznie mniejsze łazienki oznaczały, że wysokie prysznice były ogólnie uważane za zagrożenie potknięciem się. Prysznice bez brodzików zostały od tego czasu zaadoptowane jako elegancki element dekoracyjny w północnoamerykańskich łazienkach. Zainspirowały one również dodawanie odpływów liniowych do designu brodzików, co daje korzyści w postaci łatwego czyszczenia.

  Wakacje w Polsce

Znajdź swoją ceramikę sanitarną w Plus Outlet

Jeśli przymierzasz się do remontu swojej łazienki, zapraszamy na zakupy w Plus Outlet. Na stronie znajdziesz najbardziej stylowe opcje dla pryszniców i wanien. Jeśli masz inne pytania dotyczące modernizacji łazienki, skontaktuj się z naszymi specjalistami lub odwiedź nasz salon wystawowy już dziś!